Šankha prakšalána
… je stará jógová praktika sloužící k očistě trávicího traktu a potažmo celého organismu.
Možná některé jógové techniky znáte a mnohé z nich nejsou na první pohled zrovna lákavé. U šanky je tomu podobně: ráno, na lačno, po důkladném zavodnění organismu se pije velké množství slané vody za současného provádění příslušných jógových ásán, dokud se v trávicím traktu nevytvoří sifonový efekt a slaná voda jím nezačne procházet. Celá procedura trvá jednu až dvě hodiny a výsledkem je pročištění žaludku, střev, zlepšení kvality pleti, zlepšení trávení a také výrazné pročištění celého těla od nahromaděných toxinů.
Šanka je poměrně náročná pro celé tělo, především pro ledviny, a tak je třeba se nejdříve poradit se svým lékařem nebo jógovým učitelem a striktně dodržovat některé zásady, bez nichž by mohla být nebezpečná. Já osobně ji provádím 2 x ročně vždy na jaře a na podzim, většinou si už tělo samo řekne, že ji potřebuje. Snažím se ji naplánovat na den úplňku (nebo novu či první nebo třetí čtvrti), když mám celé dopoledne čas. Po ukončení šanky je třeba udržovat tělo v teple, nepít, dokud se nepozře první jídlo, kterým je bílá rýže s trochou másla. Nějaký čas (individuálně podle momentální kondice) jsou střeva oslabená, a tak je třeba se k normální stravě vracet pomalu, především mléko, i v malém množství, může vyvolávat křeče.
Šanka není pro každého – je poměrně razantní a ve všech fázích ne úplně příjemná, ale pocit očištění a lehkosti po jejím ukončení stojí za vyzkoušení.
A jak to máte s půsty a očistnými technikami vy?