Posel světla
Každý milovník bylinek má nějakou lásku svého srdce. Nebo vícero lásek.
Třeba naše Eliška miluje šalvěj, ačkoli to úplně není bylinka pro děti. Vašík zase vyžaduje, abych přidávala do každé čajové směsi měsíček lékařský.
Mě už roky přitahuje světelný kořen neboli jam čínský. Je to velmi zvláštní rostlina, která je zakreslena už v tajemném Voynichově rukopisu, který se dosud nepodařilo rozluštit. Rudolf Steiner o ní mluvil jako o rostlině, která by v budoucnu měla nahradit brambory a díky své schopnosti vázat světelný éter pomoci lidstvu překonat materialismus.
To nevím, možné to je, já rozhodně z této rostliny cítím velikou sílu, a proto jsem po tom, abych světelný kořen mohla pěstovat na své zahradě, moc toužila. Biodynamičtí zemědělci o světelném kořeni mluví spíše jako o bytosti, v každém případě tato rostlina vyžaduje speciální zacházení. Speciální způsob pěstování, sklizně, uchovávání i zpracování. Je velmi křehká, nesnese působení elektrické energie, takže ji nelze uchovávat v ledničce ani zpracovávat elektrickými přístroji či na elektrickém sporáku. Vůbec nepodléhá oxidaci, takže na řezu zůstává stále jasně bílý. Chuť má jemnou, trochu slizovitou.
Letos jsem světelný kořen pěstovala a sklízela poprvé. Sušený ho potom budu přidávat do čajových směsí pro lidi, kteří potřebují dodat světelnou kvalitu – budoucí maminky, lidi psychicky vyčerpané a lidi těžce nemocné. Dostala jsem ke své práci dobrého společníka a silného spojence. :-)
Jam čínský ze Svobodného statku na soutoku
Na své zahradě jsem ho pěstovala v písku v bedně vytvořené z paletových nástavců ve společnosti kopru, lichořeřišnice a měsíčku lékařského. Světelný kořen je ta liána uprostřed.
Naše první sklizeň. Světelný kořen je po vyjmutí ze země velmi křehký, je proto třeba velké opatrnosti. Uchovávat jej lze v krechtu (bedně s pískem) stejně jako ostatní kořenovou zeleninu.