Krášlivka balkónová neboli ačokča
Jak jsem onehdá povídala o tom našem rozkročení mezi malým bytem a velkou zahradou, podobně jsem na tom se zahradničením. Na zahradě mi rostou silní jedinci, které jsem ještě ani jednou nezalévala a přežijí tam jen ti nejsilnější (kupodivu je jich více, než by se mohlo zdát). :-) Na balkóně piplám zase rozmazlené opečovávané rostlinky, které denně zalévám, oštipuji jim uschlé lístečky a jako jediná z našeho předlouhého domu mám na parapetu balkónu květináče s paprikami, petrželkou a květinami. Důvod je prostý – nikdo jiný z toho množství obyvatel není ochoten na základě aktuálního počasí několikrát denně sundávat a zase vracet truhlíky z parapetu, který byl tak důmyslně zkonstruován, že na něj při sebemenším dešti tečou litry vody ze všech partají nad námi a není je možno ani nijak fixovat před větrem. :-)
Letos kromě rajčat a paprik pěstuji novinku – ačokču. Pokud ji neznáte, je to rostlina původem z Jižní Ameriky z čeledi tykvovitých, která je u nás známá taky pod názvem paprikookurka. Je to ztepilá liána, která bujně roste a ozdobí nejen dobře osluněná místa u plotů nebo pergol, ale výborně se hodí také na balkóny. Předtím jsem s ní neměla žádnou zkušenost, takže jsem nevěřícně sledovala, jak se plazí do výšin, které u nás doposud žádná z balkónových rostlin nedobyla, a kdyby měla příležitost, určitě by se podívala i k sousedovi do druhého patra. :-)
Ačokča kvete nenápadnými zelenobílými kvítky, které na váš balkón přilákají včelky i čmeláky, a plodem jsou bobule s černými semeny, jež je možné další rok zase vysévat. Výhodou je, že není třeba mladé rostlinky nijak předpěstovávat – stačí semínka zapíchnout do velkého květináče a rostlinka už si poradí sama. Je velmi nenáročná, netrpí žádnými chorobami, zkrášlí váš balkón a ještě si pochutnáte.
Ale o tom až později, až budeme sklízet…
Za lístečkem vykukuje mladičký plod…
Vítaná návštěvnice na nenápadných květech