Desatero pohodového kojení
Po několika letech mě poprosil časopis Maminka, zda bych pro ně nesestavila nějaké desatero pro maminky, které by chtěly kojit. Souhlasila jsem, přeci jen mám jako laktační poradkyně za úkol provázet maminky obdobím kojení, které začíná mnohem dříve než při narození prvního miminka. Když nad tím tak přemýšlím, tak začíná v době, kdy my sami jsme sáli mateřské mléko. A nebo taky ne…
Článek je to trochu ukoptěný, asi proto, že byl psán na objednávku, a ne ve chvíli, kdy k němu nazrál čas, ale na druhou stranu mě moc potěšilo, že podobné informace už dostávají prostor i v mainstreamových časopisech. :-)
- Zajděte si na kvalitní předporodní kurz. Dozvíte se tam spoustu informací o kojení, díky kterým si samy pro sebe budete moci zodpovědět otázku, zda vám kojení stojí i za řešení případných komplikací, nevyspání a částečné omezení osobního života. Dozvíte se, jak kojení chrání vaše zdraví, jakým zásadním způsobem podporuje rozvoj imunitního systému vašeho děťátka a že se ještě nikomu nepodařilo vyvinout umělou výživu stejného složení a se stejnými kvalitami, jako má mateřské mléko. Budete připraveny na situace, které jsou sice normální, ale nepohodlné nebo překvapující.
- Vyberte si kvalitní porodnici. Přirozený porod bez urychlování a medikace a podporou tzv. bondingu, tj. vytvoření vazby mezi maminkou a jejím miminkem, mají zásadní vliv na hladký a bezproblémový nástup laktace. Zajímejte se nejen o vybavení porodních sálů, ale také o atmosféru na oddělení šestinedělí, protože tam strávíte mnohem více času než na porodním sále. Podporující prostředí a laskavý přístup zdravotníků vám umožní, abyste se uvolnila a začala důvěřovat svému tělu a miminku, že společně tento neuvěřitelně komplexní děj zvaný kojení zdárně rozběhnou.
- Domluvte si návštěvu laktační poradkyně. Jiná situace je v nemocnici, kde máte zajištěný veškerý servis, jiné je to potom doma. Pokud se budete najednou cítit nejistá, vaše miminko to neomylně pozná a najednou se mohou objevit problémy, které jste v nemocnici nepoznaly. Neváhejte proto kontaktovat laktační poradkyni ve vašem městě, často stačí, že vás jen ujistí, že je všechno v pořádku, a hned vám půjde kojení lépe.
- Chovejte svoje miminko co nejčastěji. Žádný savec neodchází od svého mláděte ani nepoužívá vynálezy posledního století, jako jsou kočárky, postýlky či dokonce samostatné pokojíčky. Všechno má svůj čas a jednou vaše ratolest ráda za sebou zavře dveře svého pokoje, ale vaše miminko s vámi bylo do okamžiku porodu v kontaktu 24 hodin denně. Pokud je to možné, pořiďte si šátky, vaky, masážní olejíčky a své miminko hýčkejte. Věřte jen svému mateřskému instinktu a nenechte se zmást strašením, že své miminko rozmazlíte. Celé generace dětí nošených na tělech matky ukazují, že z nošených dětí rostou soběstačné a sebevědomé bytosti. Je prokázáno, že nošené děti mají méně problémů s kojením, kolikami i neutišitelným pláčem.
- Neostýchejte se poprosit o pomoc. Z módních časopisů na nás vykukují štíhlé maminky po porodu, které zvládají nejen domácnost, ale také péči o sebe, kulturu a nezřídka i kariéru. Dopřejte sobě i svému miminku tolik času, kolik potřebujete, zvlášť pokud si přejete kojit. Tělo ženy reaguje velice citlivě na přetížení a formou horečnatého a bolestivého ucpání mlékovodů či zánětu prsa ji vrátí zpátky na lůžko k jejímu miminku. V šestinedělí byly maminky vždy ochraňovány a pečovala o ně celá vesnice. Nemusíte proto přijímat žádné návštěvy, naopak poproste své blízké, aby vám uvařili, vyžehlili prádlo nebo vzali staršího sourozence na procházku. Již předem připravte svého partnera, že nějakou dobu možná nebude tak perfektně uklizeno a že občas nezvládnete uvařit podle dosavadního standardu. Pokud jste to doteď neudělaly, zapojte jej do života ve vaší domácnosti.
- Čím méně budete nad kojením přemýšlet, tím lépe. Všechny pochody týkající se kojení se odehrávají ve starších částech mozku, proto je nejlepší odevzdat se tomuto neuvěřitelného a zázračnému procesu, nad nímž není možné mít žádnou kontrolu, a důvěřovat mu, stejně jako jste důvěřovala, že se ve vaší děloze vyvine dokonalé a krásné miminko. Miminka jsou díky svým instinktům daleko lépe vybavena k tomu, aby si sama řídila ve spolupráci s prsní žlázou celý proces kojení. Kojení totiž není jen přijímání potravy a tekutin, ale také výměna informací imunitního charakteru, způsob utišení, uklidnění či zmírnění bolestí bříška. Je to také způsob jak navázat vztah s maminkou a být s ní v těsném kontaktu.
- Kojení má velice blízko k sexualitě, stejně jako porod samotný. Možná máte problém v sexuální oblasti, byla jste zneužita, znásilněna nebo máte traumatické vzpomínky na porod. V této situaci je možné, že se během kojení nebudete cítit dobře, případně budete mít chuť kojení ukončit, aniž byste věděla proč. V tom případě je dobré spojit se s dobrým terapeutem, kterému důvěřujete, abyste společně traumatickou vzpomínku zvědomili a zpracovali.
- Kojení je proces, který je těžko kontrolovatelný a rozumem řiditelný. Pro některé maminky to může být velmi ohrožující, protože vlastně nemají představu, zda svoje miminko dovedou dostatečně vyživit, kolik mléka miminko vypije a zda se jim prsa dostatečně nalévají. Vážení miminka po každém kojení není řešením, ale spíš další komplikací. Pro některé maminky může být tato skutečnost tak zneklidňující, že raději volí dokrm nebo rovnou umělou výživu, kde mohou lépe mapovat, jak jejich miminko pije. Pro jiné to může být okamžik, kdy se odváží vzdát se kontroly a začít důvěřovat své mateřské intuici, na kterou je stejné spolehnutí jako na vlastní rozum a pro komunikaci s miminkem se hodí o poznání lépe. Zkušená laktační poradkyně nebo maminka, která sama kojila, jim v tomto odvážném kroku mohou být oporou.
- Kojení je věcí pouze maminky a jejího dítěte. Nenechte se proto vmanipulovat do situace, kdy budete odsuzovány, že miminko kojíte příliš často, příliš dlouho nebo jej naopak chcete odstavit dříve, než vaše okolí považuje za vhodné. Je vy samy víte, co vás k tomu vede a zda je to pro vás a vaše miminko v pořádku. Neexistují žádná obecně správná rozhodnutí. Existují jen zvyky, které se ale generaci od generace mění a velmi odlišné jsou také v různých zemích světa.
- V některých situacích nám problematické miminko mimoslovně sděluje to, co nechceme nebo nedokážeme vidět ve svém vlastním životě. Miminko je se svou maminkou propojené více, než bychom si my maminky někdy samy přály, a tuto vazbu nelze přerušit tak snadno jako pupečník. Pokud tedy miminko velmi pláče, odmítá kojení nebo trpí bolestivými kolikami, je možno se také zamyslet nad tím, zda nereaguje na nějakou situaci doma, nějaké maminčiny nevyřčené obavy, pocity úzkosti, zlosti nebo viny. Ačkoli to v našem kulturním okruhu není běžné, je možné s miminkem pravdivě mluvit o všem, co prožíváme, a ujistit jej o tom, že jsme velké, svoje problémy zvládneme samy a naše děťátko se na nás může spolehnout.